ברלין 2022

אחרי דחיה מ-2020 ל-2021 ודחיה נוספת ל-2022 בגלל הקורונה, ביטול של כרטיסי טיסה ובתי מלון והזמנה מחדש, סוף סוף זה קרה – ב-3.6.2022 טסתי לברלין להופעה של Rammstein באיצטדיון האולימפי.

עלות הטיול:

טיסות 540 ש"ח
לינה (2 לילות) 512 ש"ח
סה"כ 1,052 ש"ח

אגב, הבחירה שלי ללכת להופעה דווקא במקום הזה היא לא מקרית, רציתי לבקר שם מאז שנחשפתי לסיפורו של Jesse Owens, הספורטאי האמריקאי השחור שבאולימפיאדת ברלין 1936 לקח 4 מדליות זהב מול פרצופו של היטלר.

טיסות עם easyJet, מלון – IntercityHotel Berlin Brandenburg Airport. המלון נבחר בגלל הקרבה לשדה התעופה כי הטיסה חזרה לארץ כבר ב-5.6 ובשעה מוקדמת. בדיעבד לא בטוח שהייתי בוחר במלון הזה שוב, הוא קרוב לטרמינל 5 שכבר לא פעיל ונדרשת נסיעה באוטובוס או רכבת (התחנות במרחק הליכה קצרה מהמלון) לטרמינל 1, אז בגדול אפשר היה לישון במרכז העיר במלון שקרוב לאחת מתחנות של רכבת S9 שמגיעה לתוך הטרמינל.

הזמן שעמד לרשותי לצורך טיול בעיר היה מאוד מוגבל, החלטתי את הערב הראשון לבלות ב-Alexanderplatz ולחזור לישון בבית המלון. אציין שבמלון הזה כל אורח מקבל בחינם כרטיס לנסיעה בתחבורה ציבורית לאורך כל השהייה. שילמתי 512 ש"ח לשני לילות, מחיר מצויין לדעתי אם מתחשבים בכרטיס לתחב"צ ובזה שהמלון עצמו מעולה (חוץ מהמיקום שכאמור כבר פחות רלוונטי היום…)

אז נסעתי ל-Alexanderplatz ברכבת S9 הסופר נוחה מבחינת המסלול לעיר ובתוכה. קראתי הרבה דעות שונות על המקום הזה ואני רק יכול להגיד שכולם צודקים. מצד אחד – מקום הסטורי ויפה, מצד שני – באזורים מסוימים יושבות קבוצות של מהגרים שבולטות בהתנהגות צעקנית ולא הכי נעימה. למרות שאני אישית לא הרגשתי חוסר ביטחון, בהחלט יכול להבין את אלה שלא אוהבים להסתובב שם בשעות המאוחרות. אציין שיש נוכחות משטרתית פה ושם, אז אם קורה משהו אני מאמין שזה מטופל מיידית.

המשכתי ברגל ל-Hackescher Markt ושם אכלתי ארוחת ערב במסעדת 1840. המקום עצמו נחמד מאוד, האוכל טוב, אבל לא משהו יוצא מן הכלל.

הסתובבתי עוד קצת ב-Hackescher Markt שהוא גם מתחם אוכל וקניות וגם תחנת רכבת וחזרתי לישון במלון בקו S9.

2022-06-03 23-27-34
2022-06-03 23-40-41

למחרת בבוקר נסעתי באותה רכבת S9 לביקור בבניין הרייכסטאג (נדרש רישום מראש – מי שמגיע ללא רישום עומד בתור מטורף כדי לקבוע מועד לכניסה). יורדים בתחנת Hauptbahnhof המדהימה והולכים ברגל דרך אזור ממש יפה של גשרים וגנים (אפשרות אחרת – ברכבת תחתית לתחנת Bundestag שממש צמודה לרייכסטאג)

בגלל קוצר זמן הזמנתי רק ביקור בכיפת הבניין, בנוסף קיימים סוגים אחרים של ביקור ברייכסטאג.

משם המשכתי ברגל לשער ברנדרבורג ואחריו לאנדרטה המפורסמת לזכר היהודים שנרצחו בשואה. קשה לתאר במילים את עוצמת הרגשות שמציפים אותך במקום הזה. 

המשכתי ל-Potsdamer Platz ומרכז סוני הצמוד

לארוחת צהריים חזרתי ברכבת מ-Potsdamer Platz ל-Hackescher Markt כי רציתי שוב לבקר במקום הזה, הפעם באור יום. להבדיל מאתמול בערב היו במקום דוכנים של תקליטים ודברים אחרים ואומני רחוב. אכלתי במסעדת BBQ Kitchen.

2022-06-04 13-12-09

חזרתי ברכבת ל-Hauptbahnhof, היות ועדיין היה לי זמן לשרוף לפני ההופעה, חציתי שוב את הגשר והלכתי לפארק Tiergarten. מזג האוויר היה מושלם, לכן לא הייתה בעיה להסתובב הרבה ברגל ופשוט להנות מהמקום. ביקרתי באנדרטה לחללי הצבא הסובייטי שהוקמה ב-1945 ע"י בריה"מ, ראיתי עוד כמה דברים וחזרתי לתחנה כדי לנסוע באותה הרכבת S9 לאיצטדיון האולימפי.

הרכבת כבר הייתה מלאה באנשים עם חולצות של Rammstein, וכשהגעתי לתחנה של האיצטדיון כבר היו בחוץ אלפי מעריצים שחלקם לא קטן עמדו בתורים לאוכל, שתיה וחנות המוצרים הרשמיים של הלהקה (מחוץ לתחומי האיצטדיון). אחרי עמידה בתור לא קצר כמובן קניתי חולצה, בדיעבד מזל כי התורים בפנים היו עוד יותר ארוכים. בכל זאת, 70 אלף איש…

הכניסה לאיצטדיון הייתה חלקה ללא שום המתנה, למרות הכמות המטורפת של האנשים. ככה זה כשיש מספיק כניסות, סדרנים ומאבטחים. לגבי ההופעה עצמה אחסוך מילים כי את הטירוף הזה פשוט אי אפשר לתאר, מי שבעניינים יבין על מה אני מדבר. אגיד רק שהצפייה בהופעות של Rammstein ביוטיוב או בטלוויזיה לא מעבירה אפילו אלפית מהחוויה האמיתית, במיוחד במקום כזה.

אחרי ההופעה הייתי קצת בלחץ מחזרה למלון, בכל זאת עשרות אלפי אנשים הולכים להסתער על הרכבת, אך התברר שחיכו לנו איזה 15 רכבות ריקות (בנוסף לאלה שהמשיכו לנסוע כרגיל), לכן לא הייתה שום בעיה גם כאן. פשוט אירגון מושלם. 

חזרתי למלון ומוקדם בבוקר ברכבת S9 (איך לא…) הגעתי לתוך הטרמינל ומטוס של easyJet לקח אותי הביתה.

כמובן, כבר התחלתי לתכנן טיול לברלין עם המשפחה 🙂

2022-06-04 22-47-18